- Mfr. #:
- XMC1302T038X0128AAXUMA1
- Description:
- Microcontrollers - MCU ARM Microcontrollers - MCU XMC1000
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Processor-Series | XMC1000 |
|---|---|
| Series | XMC1000 |
| Watchdog-Timers | Watchdog Timer |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package-Case | TSSOP-38 |
| Data-RAM-Type | SRAM |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Data-ROM-Type | ROM |
| Supplier-Device-Package | PG-TSSOP-38-9 |
| DAC-Resolution | No DAC |
| Product | MCU |
| Oscillator-Type | Internal |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Connectivity | I2C, LIN, SPI, UART/USART |
| Interface-Type | I2C I2S SPI UART |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT |
| Core-Processor | ARMR CortexR-M0 |
| Core | ARM Cortex M0 |
| Part-#-Aliases | AA SP001177732 XMC1302-T038X0128 |
| Data-Converters | A/D 16x12b |
| Number-of-Timers-Counters | 8 x 16 bit |
| Data-ROM-Size | 8 kB |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| Number-of-I-Os | 34 I/O |
| Number-of-I-O | 34 |
| Speed | 32MHz |
| Core-Size | 32-Bit |
| Data-Bus-Width | 32 bit/16 bit |
| Maximum-Clock-Frequency | 32 MHz |
| RAM-Size | 16K x 8 |
| Data-RAM-Size | 16 kB |
| Number-of-ADC-Channels | 16 Channel |
| Program-Memory-Size | 128KB (128K x 8) |
| ADC-Resolution | 12 bit |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Operating-Supply-Voltage | 1.8 V to 5.5 V |
| Supply-Voltage-Min | 1.8 V |
| Unit-Weight | 0.007189 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| EEPROM-Size | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 105 C |
More Information
Request a quote XMC1302T038X0128AAXUMA1 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of XMC1302T038X0128AAXUMA1 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
XMC1302T038X0128AAXUMA1 Price & Stock
Infineon XMC1302T038X0128AAXUMA1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | XMC1302T038X0128AAXUMA1-ND | - | - | - | - | - | 11.07 | 2019-12-03T14:05:12Z |
| Avnet | XMC1302T038X0128AAXUMA1 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-04T02:48:28Z |
| LTL Group | 4566296 | 1,457 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
Alternate Names
Infineon has several brands around the world that may have alternate names for XMC1302T038X0128AAXUMA1 due to regional differences or acquisition. XMC1302T038X0128AAXUMA1 may also be known as the following names:
- Infineon Technologies
- INF
- INFIN
- INFI
- INFINE
- INFINEO
- INFINION
- SIM
- INFENION
- INFIEON
- INFINEON TECH
- INFINEN
- IFT
- IFX
- INFN
- INFINEON/SIEMENS
- INFINEON TECHNO
- IR/Infineon
- INFINEON TECHNOLOGIES (ASIA
- INFINEON TECHNOLOGIE
- INFINEON TECHNOLOGIES ASIA PACIFIC PTE LTD
- INFINEON TECH ICs
- INFINEON/PBF
- INFINEON TEC
- InfineonPb