- Mfr. #:
- XPC8260VVHFBC
- Description:
- IC MPU MPC82XX 166MHZ 480TBGA MPC82xx
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tray |
|---|---|
| Core-Processor | PowerPC G2 |
| Graphics-Acceleration | No |
| Series | MPC82xx |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP |
| Product Category | Embedded - Microprocessors |
| RAM-Controllers | DRAM, SDRAM |
| Co-Processors-DSP | Communications; RISC CPM |
| Package-Case | 480-LBGA |
| Supplier-Device-Package | 408-TBGA (37.5x37.5) |
| Voltage-I-O | 3.3V |
| Speed | 166MHz |
| Ethernet | 10/100 Mbps (3) |
| Number-of-Cores-Bus-Width | 1 Core, 32-Bit |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Display-&-Interface-Controllers | - |
| SATA | - |
| USB | - |
| Security-Features | - |
More Information
Part No. XPC8260VVHFBC is now available at OMO. Request a quote of XPC8260VVHFBC please use the request quote or email us a RFQ.
XPC8260VVHFBC Price & Stock
NXP Semiconductors XPC8260VVHFBC pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 5513399 | 1,539 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| Chip Components | XPC8260VVHFBC | 12,268 | - | - | - | - | - | 2019-11-20T03:56:14Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for XPC8260VVHFBC due to regional differences or acquisition. XPC8260VVHFBC may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP