- Mfr. #:
- XR16L2552IJ-F
- Description:
- UART Interface IC UART
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| With-Modem-Control | Yes |
|---|---|
| With-False-Start-Bit-Detection | Yes |
| With-IrDA-Encoder-Decoder | Yes |
| With-Auto-Flow-Control | Yes |
| Series | XR16L2552 |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS232 |
| Package-Case | PLCC-44 |
| Features | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Description-Function | Industry smallest package UART with 2.25V to 5.5V operation |
| Product Category | IC Chips |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Type | Dual UART |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| Supplier-Device-Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Data-Rate-Max | 3.125Mbps |
| Data-Rate | 3.1 Mbps |
| Operating-Supply-Current | 3 mA |
| Voltage-Supply | 2.25 V ~ 5.5 V |
| Supply-Voltage-Min | 2.25 V |
| Number-of-Channels | 2, DUART |
| Memory-Size | 16 B |
| Unit-Weight | 0.084185 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
The price and lead time for XR16L2552IJ-F depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
XR16L2552IJ-F Price & Stock
Exar XR16L2552IJ-F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GreenTree Electronics | XR16L2552IJ-F | 4,414 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Dana Microsystems | XR16L2552IJ-F | 445 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | XR16L2552IJ-F | 380 | - | - | - | - | - | 2019-11-08T00:16:44Z |
| Abacus Technologies | XR16L2552IJ-F | 1,001 | - | - | - | - | - | 2019-11-07T23:53:31Z |
| Sierra IC | XR16L2552IJ-F | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | XR16L2552IJ-F | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Exar has several brands around the world that may have alternate names for XR16L2552IJ-F due to regional differences or acquisition. XR16L2552IJ-F may also be known as the following names:
- EXAR CORPORATION
- EXAR CORP
- EXR
- EXA
- SIPEX/EXAR
- EXAR CORPORATION (VA)
- Exar/SIPEX
- SIPEX / ACQUIRED BY EXAR
- EXAR INTEGRATED SYSTEMS
- EXAR CORPORATION / SIPEX
- MICRO POWER SYSTEMS/EXAR
- EXAR CORPORATIO