- Mfr. #:
- XR16M564IJ68-F
- Description:
- UART Interface IC UART
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| With-False-Start-Bit-Detection | Yes |
|---|---|
| With-Modem-Control | Yes |
| With-IrDA-Encoder-Decoder | Yes |
| With-Auto-Flow-Control | Yes |
| Series | XR16M564 |
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Protocol | RS232 |
| Type | IrDA RS-232 RS-485 |
| Features | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Product Category | Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Supplier-Device-Package | 68-PLCC |
| Package-Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Number-of-Channels | 4, QUART |
| Memory-Size | 32 B |
| Supply-Voltage-Max | 3.63 V |
| Operating-Supply-Current | 2 mA |
| Data-Rate-Max | 16Mbps |
| Data-Rate | 16 Mb/s |
| Voltage-Supply | 1.62 V ~ 3.63 V |
| Supply-Voltage-Min | 1.62 V |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
XR16M564IJ68-F Price & Stock
Exar XR16M564IJ68-F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | XR16M564IJ68-F | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Exar has several brands around the world that may have alternate names for XR16M564IJ68-F due to regional differences or acquisition. XR16M564IJ68-F may also be known as the following names:
- EXAR CORPORATION
- EXAR CORP
- EXR
- EXA
- SIPEX/EXAR
- EXAR CORPORATION (VA)
- Exar/SIPEX
- SIPEX / ACQUIRED BY EXAR
- EXAR INTEGRATED SYSTEMS
- EXAR CORPORATION / SIPEX
- MICRO POWER SYSTEMS/EXAR
- EXAR CORPORATIO