- Mfr. #:
- XR21B1422IL40TR-F
- Description:
- I/O Controller Interface IC 2 CH FS USB UART 512 Byte TX/RX FIFOs
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series | XR21B1422 |
|---|---|
| Standards | USB 2.0 |
| Protocol | USB |
| Interface | UART |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Product Category | Interface - Controllers |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Function | Bridge, USB to UART |
| Package-Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier-Device-Package | 40-QFN (6x6) |
| Voltage-Supply | 3 V ~ 5.25 V |
| Current-Supply | 15mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
XR21B1422IL40TR-F is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
XR21B1422IL40TR-F Price & Stock
Exar XR21B1422IL40TR-F pricing and available inventory.
Alternate Names
Exar has several brands around the world that may have alternate names for XR21B1422IL40TR-F due to regional differences or acquisition. XR21B1422IL40TR-F may also be known as the following names:
- EXAR CORPORATION
- EXAR CORP
- EXR
- EXA
- SIPEX/EXAR
- EXAR CORPORATION (VA)
- Exar/SIPEX
- SIPEX / ACQUIRED BY EXAR
- EXAR INTEGRATED SYSTEMS
- EXAR CORPORATION / SIPEX
- MICRO POWER SYSTEMS/EXAR
- EXAR CORPORATIO