- Mfr. #:
- XR32430EBER-F
- Description:
- RS-232 Interface IC 3-Driver/5-Receiver Intell RS232 Transc
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series | XR32430 |
|---|---|
| Shutdown | With Shutdown |
| Packaging | Tray Alternate Packaging |
| Function | Transceiver |
| Type | Transceiver |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS232 |
| Product | RS-232 Transceivers |
| Protocol-Supported | RS-232 |
| Package-Case | QFN-32 |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| Number-of-Receivers | 5 Receiver |
| Supplier-Device-Package | 32-QFN (5x5) |
| Receiver-Hysteresis | 300mV |
| Operating-Supply-Voltage | 3.3 V |
| Voltage-Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Supply-Voltage-Min | 3 V |
| Number-of-Drivers | 3 Driver |
| Data-Rate | 250kbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/3/5 |
| Propagation-Delay-Time | 150 ns |
| Operating-Supply-Current | 1 uA |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.006653 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
Part No. XR32430EBER-F is now available at OMO. Request a quote of XR32430EBER-F please use the request quote or email us a RFQ.
XR32430EBER-F Price & Stock
Exar XR32430EBER-F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Semi Source | XR32430EBER-F | 106 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T20:47:33Z |
| LTL Group | 5513985 | 804 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T06:23:24Z |
Alternate Names
Exar has several brands around the world that may have alternate names for XR32430EBER-F due to regional differences or acquisition. XR32430EBER-F may also be known as the following names:
- EXAR CORPORATION
- EXAR CORP
- EXR
- EXA
- SIPEX/EXAR
- EXAR CORPORATION (VA)
- Exar/SIPEX
- SIPEX / ACQUIRED BY EXAR
- EXAR INTEGRATED SYSTEMS
- EXAR CORPORATION / SIPEX
- MICRO POWER SYSTEMS/EXAR
- EXAR CORPORATIO