- Mfr. #:
- 020901.5MXEP
- Description:
- Cartridge Fuses 350V 1.5A SB PT 2AG PB-FREE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, cULus, PSE |
| Packaging | Bulk |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Diameter | 4.7 mm |
| Voltage-Rating-AC | 350 V |
| Package-Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) |
| Fuse-Size-Group | 2AG (5 mm x 15 mm) |
| Series | 209 |
| MeltingI2t | 15 |
| Length | 14.48 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 100A |
| Interrupt-Rating | 100 A at 350 VAC |
| Current-Rating | 1.5A |
| Size-Dimension | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) |
| Resistance | 0.1077 Ohms |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 020901.5MXEP is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 020901.5MXEP,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
020901.5MXEP Price & Stock
Littelfuse 020901.5MXEP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 020901.5MXEP-ND | - | - | - | - | 3.08 | 3.08 | 2019-12-07T13:49:44Z |
| Mouser | 576-020901.5MXEP | - | 6.50 | 5.09 | 4.24 | 3.07 | 3.07 | 2019-12-06T22:54:47Z |
| Newark | 83T0008 | - | - | - | - | 3.51 | 3.51 | 2019-12-07T03:43:26Z |
| North Star Micro | 020901.5MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 020901.5MXEP due to regional differences or acquisition. 020901.5MXEP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED