021301.6MXEP - Littelfuse Inc.
Mfr. #:
021301.6MXEP
Description:
Cartridge Fuses 250V 1.6A Slo-Blo
Specifications
Indicator-Style Without Indicator
Mounting-Type Through Hole
Type Specialty Fuses
Response-Time Slow
Tradename Slo-Blo
Manufacturer Littelfuse Inc.
Product Glass Fuse
Product Category Fuses
Body-Style Cylindrical Leaded
Fuse-Type Cartridge, Glass
Packaging Bulk Alternate Packaging
Approvals BSI, CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UR, VDE
Product-Type Axial Lead and Cartridge Fuse
Termination-Style Axial
Mounting-Style Axial
Package-Case 5mm x 20mm (Axial)
Diameter 5.8 mm
Fuse-Size-Group 5 mm x 20 mm
Breaking-Capacity-Rated-Voltage 35A
Interrupt-Rating 35 A at 250 VAC
Voltage-Rating-AC 250 V
Length 22.5 mm
Series 213
MeltingI2t 44.2
Current-Rating 1.6A
Size-Dimension 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Resistance 0.055 Ohms
Unit-Weight 0.052911 oz
Operating-Temperature -55°C ~ 125°C