- Mfr. #:
- 021301.6MXEP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 1.6A Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Approvals | BSI, CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UR, VDE |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Package-Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Diameter | 5.8 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Interrupt-Rating | 35 A at 250 VAC |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Series | 213 |
| MeltingI2t | 44.2 |
| Current-Rating | 1.6A |
| Size-Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| Resistance | 0.055 Ohms |
| Unit-Weight | 0.052911 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
parts# 021301.6MXEP is available at OMO Electronic, see description of 021301.6MXEP as below .
use the request quote form to request 021301.6MXEP price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 021301.6MXEP depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
021301.6MXEP Price & Stock
Littelfuse 021301.6MXEP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-021301.6MXEP | 833 | 6.93 | 5.37 | 4.48 | 3.24 | 3.24 | 2020-03-06T23:28:26Z |
| Digi-Key | 021301.6MXEP-ND | - | - | - | - | 3.25 | 3.25 | 2020-03-08T12:59:26Z |
| Newark | 26K7600 | - | - | - | - | 3.81 | 3.54 | 2020-03-07T03:17:14Z |
| Sourceability | 021301.6MXEP | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| Quest | 021301.6MXEP | 4,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-07T11:22:51Z |
| Dana Microsystems | 021301.6MXEP | 333 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Nexxon | 021301.6MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 021301.6MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 021301.6MXEP due to regional differences or acquisition. 021301.6MXEP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED