02131.25TXP - Littelfuse Inc.
Mfr. #:
02131.25TXP
Description:
Cartridge Fuses 250V 1.25A Fuse
Specifications
Indicator-Style Without Indicator
Type Specialty Fuses
Response-Time Slow
Tradename Slo-Blo
Manufacturer Littelfuse Inc.
Mounting-Style Holder / Clip
Mounting-Type Holder
Product Glass Fuse
Product Category Fuses
Body-Style Cylindrical
Termination-Style Clip
Fuse-Type Cartridge, Glass
Packaging Bulk Alternate Packaging
Approvals BSI, CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UR, VDE
Product-Type Axial Lead and Cartridge Fuse
Package-Case 5mm x 20mm
Diameter 5.2 mm
Fuse-Size-Group 5 mm x 20 mm
Breaking-Capacity-Rated-Voltage 35A
Voltage-Rating-AC 250 V
Series 213
MeltingI2t 27.15
Length 20 mm
Current-Rating 1.25A
Size-Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Unit-Weight 0.038801 oz
Operating-Temperature -55°C ~ 125°C