- Mfr. #:
- 02131.25TXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 1.25A Fuse
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Approvals | BSI, CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UR, VDE |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Diameter | 5.2 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 213 |
| MeltingI2t | 27.15 |
| Length | 20 mm |
| Current-Rating | 1.25A |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage-Rating-DC | - |
| Color | - |
More Information
Request a quote 02131.25TXP at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 02131.25TXP In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
02131.25TXP Price & Stock
Littelfuse 02131.25TXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 02131.25TXP-ND | - | - | - | 4.08 | 4.08 | 4.08 | 2019-12-11T13:56:20Z |
| Mouser | 576-02131.25TXP | - | 6.26 | 4.89 | 4.08 | 2.95 | 2.95 | 2019-12-11T22:20:01Z |
| TME | 02131.25TXP | 5 | - | 3.08 | 1.58 | 1.10 | 1.10 | 2019-12-11T11:35:47Z |
| Newark | 91T1740 | - | - | - | 4.47 | 3.47 | 3.23 | 2019-12-10T03:15:45Z |
| Sierra IC | 02131.25TXP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | 02131.25TXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 02131.25TXP due to regional differences or acquisition. 02131.25TXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED