- Mfr. #:
- 0213.800MXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V .8A Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Approvals | BSI, CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Current-Rating | 800mA |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Interrupt-Rating | 35 A at 250 VAC |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 213 |
| MeltingI2t | 9.42 |
| Diameter | 5.2 mm |
| Length | 20 mm |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Resistance | 0.165 Ohms |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 0213.800MXP at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
0213.800MXP Price & Stock
Littelfuse 0213.800MXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F4596-ND | 653 | 6.46 | 5.84 | 4.03 | 2.92 | 2.62 | 2020-03-10T13:09:02Z |
| Mouser | 576-0213.800MXP | 179 | 6.18 | 4.83 | 4.03 | 2.92 | 2.92 | 2020-03-09T23:21:00Z |
| element14 APAC | 1596488 | 347 | - | - | 4.46 | 3.23 | 3.19 | 2020-03-10T14:08:35Z |
| Verical | 0213.800MXP | 205 | - | - | - | 3.57 | 3.57 | 2020-03-10T17:59:45Z |
| Farnell | 1596488 | 567 | - | 4.83 | 4.03 | 2.92 | 2.62 | 2020-03-10T01:58:52Z |
| Newark | 25R5192 | 552 | - | 2.17 | 2.17 | 2.17 | 2.17 | 2020-03-11T02:59:34Z |
| TME | 0213.800MXP | - | - | - | - | 1.80 | 1.80 | 2020-03-10T22:16:43Z |
| Sierra IC | 0213.800MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | 0213.800MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0213.800MXP due to regional differences or acquisition. 0213.800MXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED