- Mfr. #:
- 0215.315MXEP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V .315A Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | IC Chips |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CE, SEMKO, UL, VDE |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Diameter | 6 mm |
| Package-Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Current-Rating | 315mA |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Series | 215 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1.5kA |
| Interrupt-Rating | 1.5 kA at 250 VAC |
| MeltingI2t | 0.975 |
| Resistance | 0.88 Ohms |
| Size-Dimension | 0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm) |
| Unit-Weight | 0.052911 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
0215.315MXEP is available at OMO Electronic.We can offer 0215.315MXEP for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
0215.315MXEP Price & Stock
Littelfuse 0215.315MXEP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F4605-ND | 41 | 3.35 | 3.03 | 2.07 | 1.52 | 1.33 | 2020-03-15T13:03:04Z |
| Mouser | 576-0215.315MXEP | 960 | 3.18 | 3.02 | 2.07 | 1.69 | 1.69 | 2020-03-13T22:00:12Z |
| Verical | 0215.315MXEP | 30 | - | 1.56 | 1.44 | 1.28 | 1.28 | 2020-03-15T17:53:52Z |
| Arrow Electronics | 0215.315MXEP | 30 | 1.70 | 1.56 | 1.44 | 1.28 | 1.28 | 2020-03-15T15:13:17Z |
| Area51-Authorized | 0215.315MXEP | - | - | - | - | - | - | 2020-03-15T04:28:24Z |
| TTI | 0215.315MXEP | - | - | - | - | - | - | 2020-03-14T07:31:27Z |
| Nexxon | 0215.315MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 0215.315MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0215.315MXEP due to regional differences or acquisition. 0215.315MXEP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED