- Mfr. #:
- 0216001.MXEP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 1A Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Package-Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Diameter | 5.8 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Series | 216 |
| Current-Rating | 1A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1.5kA |
| Interrupt-Rating | 1.5 kA at 250 VAC |
| Resistance | 0.237 Ohms |
| Size-Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| MeltingI2t | 0.18 |
| Unit-Weight | 0.052911 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Voltage-Rating-DC | - |
| Color | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 0216001.MXEP is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 0216001.MXEP,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
0216001.MXEP Price & Stock
Littelfuse 0216001.MXEP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F3599-ND | 878 | 13.87 | 12.54 | 8.58 | 6.27 | 5.50 | 2020-05-07T13:52:42Z |
| Mouser | 576-0216001.MXEP | 361 | 13.16 | 12.52 | 8.56 | 7.04 | 7.04 | 2020-05-06T16:39:48Z |
| Verical | 0216001.MXEP | 1,000 | - | - | - | 4.52 | 4.52 | 2020-05-05T18:05:06Z |
| Area51-Authorized | 0216001.MXEP | - | - | - | - | - | - | 2020-05-01T04:19:53Z |
| TTI | 0216001.MXEP | - | - | - | - | - | - | 2020-05-08T06:26:31Z |
| Newark | 26K7949 | - | - | - | - | 7.36 | 6.65 | 2020-05-08T03:17:18Z |
| One Stop Electro | 53128863 | 10,000 | - | - | - | - | - | 2020-05-05T17:19:11Z |
| Quest | 0216001.MXEP | 800 | 4.95 | 3.96 | 2.97 | 1.98 | 1.98 | 2020-05-08T10:24:47Z |
| LCSC | C142845 | 1,705 | 1.06 | 0.789 | 0.689 | 0.656 | 0.656 | 2020-05-07T23:36:42Z |
| Abacus Technologies | 0216001.MXEP | 20,328 | - | - | - | - | - | 2020-05-07T19:10:57Z |
| North Star Micro | 0216001.MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 0216001.MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0216001.MXEP due to regional differences or acquisition. 0216001.MXEP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED