- Mfr. #:
- 0216010.MXEP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 10A Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Package-Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Diameter | 5.8 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Series | 216 |
| MeltingI2t | 154.34 |
| Current-Rating | 10A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1.5kA |
| Interrupt-Rating | 1.5 kA at 250 VAC |
| Size-Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| Unit-Weight | 0.052911 oz |
| Resistance | 0.008 Ohms |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Voltage-Rating-DC | - |
| Color | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
0216010.MXEP is available at OMO Electronic.We can offer 0216010.MXEP for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
0216010.MXEP Price & Stock
Littelfuse 0216010.MXEP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F3604-ND | 1,494 | 13.84 | 12.52 | 8.57 | 6.26 | 5.49 | 2020-05-01T13:04:24Z |
| Future Electronics | 0216010.MXEP | 668 | - | - | - | 6.40 | 6.12 | 2020-04-30T23:24:15Z |
| Mouser | 576-0216010.MXEP | 715 | 13.14 | 12.50 | 8.55 | 7.03 | 7.03 | 2020-05-01T16:35:30Z |
| element14 APAC | 1707488 | 6,214 | - | - | 9.28 | 6.84 | 6.84 | 2020-05-01T13:49:19Z |
| Arrow Electronics | 0216010.MXEP | 17,000 | 4.88 | 4.75 | 4.01 | 3.27 | 3.27 | 2020-05-01T15:49:41Z |
| Arrow Electronics | 0216010.MXEP | 2 | 5.28 | 5.28 | 5.28 | 5.28 | 5.28 | 2020-05-01T15:49:41Z |
| TTI | 0216010.MXEP | 770 | - | 8.55 | 7.34 | 6.14 | 6.14 | 2020-05-01T06:24:16Z |
| Chip One Stop Global | C1S425200348538 | 1,000 | - | - | - | 1.84 | 1.84 | 2020-05-01T18:42:49Z |
| Area51-Authorized | 0216010.MXEP | - | - | - | - | - | - | 2020-05-01T04:19:53Z |
| Newark | 26K7961 | 978 | 7.98 | 7.98 | 7.34 | 6.76 | 6.76 | 2020-04-30T18:16:34Z |
| Sourceability | 0216010.MXEP | 668 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T11:02:29Z |
| OMO Electronics | 414308 | 26,000 | - | - | - | 0.826 | 0.678 | 2020-04-20T06:08:58Z |
| LCSC | C142764 | 35 | - | 0.754 | 0.569 | 0.502 | 0.479 | 2020-04-30T23:24:22Z |
| Classic Components | 0216010.MXEP | 197 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T15:46:26Z |
| Abacus Technologies | 0216010.MXEP | 10,164 | - | - | - | - | - | 2020-05-01T18:59:05Z |
| North Star Micro | 0216010.MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 0216010.MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0216010.MXEP due to regional differences or acquisition. 0216010.MXEP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED