- Mfr. #:
- 0216.160MXEP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V .16A Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Product Category | Fuses |
| Fuse-Type | Fast Blow |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Diameter | 6 mm |
| Resistance | 5.349 Ohms |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Series | 216 |
| Current-Rating | 160 mA |
| Interrupt-Rating | 1.5 kA at 250 VAC |
| Unit-Weight | 0.052911 oz |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Manufacturer |
More Information
Part No. 0216.160MXEP is now available at OMO. Request a quote of 0216.160MXEP please use the request quote or email us a RFQ.
0216.160MXEP Price & Stock
Littelfuse 0216.160MXEP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-0216.160MXEP | 324 | 14.62 | 13.91 | 9.51 | 7.81 | 7.81 | 2020-03-27T21:51:00Z |
| element14 APAC | 1707480 | 476 | 1.86 | 1.86 | 1.86 | 1.86 | 1.86 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Digi-Key | 0216.160MXEP-ND | - | - | - | - | 6.96 | 6.96 | 2020-03-28T13:05:16Z |
| Area51-Authorized | 0216.160MXEP | - | - | - | - | - | - | 2020-03-29T04:31:35Z |
| Abacus Technologies | 0216.160MXEP | 12,196 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Sierra IC | 0216.160MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | 0216.160MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0216.160MXEP due to regional differences or acquisition. 0216.160MXEP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED