- Mfr. #:
- 0217005.VXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250 V 5A 5x20mm Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Approvals | BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Current-Rating | 5A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 50A |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| MeltingI2t | 42.795 |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 217 |
| Length | 20 mm |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
0217005.VXP Price & Stock
Littelfuse 0217005.VXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F6783-ND | 42 | 5.02 | 4.75 | 3.31 | 2.26 | 2.03 | 2020-04-16T13:05:56Z |
| Arrow Electronics | 0217005.VXP | 5 | 2.25 | 2.18 | 2.05 | 2.05 | 2.05 | 2020-04-16T15:54:26Z |
| Mouser | 576-0217005.VXP | - | 4.88 | 3.99 | 3.01 | 2.26 | 2.07 | 2020-04-15T20:23:35Z |
| Area51-Authorized | 0217005.VXP | - | - | - | - | - | - | 2020-04-17T04:25:29Z |
| Newark | 48T0764 | - | 6.74 | 4.89 | 3.34 | 2.57 | 2.37 | 2019-12-11T16:53:40Z |
| North Star Micro | 0217005.VXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 0217005.VXP | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0217005.VXP due to regional differences or acquisition. 0217005.VXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED