- Mfr. #:
- 0217.080VXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250 V 0.08A 5x20mm Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CCC, CE, CSA,KC, SEMKO, UL, VDE |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Current-Rating | 80mA |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 217 |
| Length | 20 mm |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| MeltingI2t | 0.00083 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
Request a quote 0217.080VXP at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 0217.080VXP In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
0217.080VXP Price & Stock
Littelfuse 0217.080VXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0217.080VXP-ND | - | - | 47.53 | 47.53 | 47.53 | 47.53 | 2020-03-16T13:02:28Z |
| Area51-Authorized | 0217.080VXP | - | - | - | - | - | - | 2020-03-17T04:27:33Z |
| Mouser | 576-0217.080VXP | - | 47.50 | 45.82 | 29.68 | 24.56 | 24.56 | 2020-03-17T00:28:55Z |
| Newark | 91T1960 | - | - | 41.61 | 32.27 | 26.66 | 24.98 | 2020-03-17T02:41:08Z |
| Nexxon | 0217.080VXP | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 0217.080VXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0217.080VXP due to regional differences or acquisition. 0217.080VXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED