- Mfr. #:
- 0218015.TXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 15A IEC TD LBC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Fuse-Type | Time Delay / Slow Blow |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 218 |
| Length | 20 mm |
| Current-Rating | 15 A |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0218015.TXP is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0218015.TXP Price & Stock
Littelfuse 0218015.TXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-0218015.TXP | 100 | 9.50 | 7.35 | 6.17 | 4.47 | 4.47 | 2020-01-28T02:24:59Z |
| Digi-Key | 0218015.TXP-ND | - | - | - | 6.17 | 6.17 | 6.17 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Newark | 91T2070 | - | - | - | 6.76 | 5.25 | 4.88 | 2020-01-28T03:50:36Z |
| North Star Micro | 0218015.TXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0218015.TXP due to regional differences or acquisition. 0218015.TXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED