- Mfr. #:
- 0218.160HXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V .16A Time Lag (Slo-Blo)
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Diameter | 5.2 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Interrupt-Rating | 35 A at 250 VAC |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 218 |
| Length | 20 mm |
| Resistance | 2.55 Ohms |
| Current-Rating | 160mA |
| MeltingI2t | 0.219 |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
We can supply Littelfuse Inc. 0218.160HXP, use the request quote form to request 0218.160HXP pirce, Littelfuse Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
0218.160HXP Price & Stock
Littelfuse 0218.160HXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F2411-ND | 75 | 10.52 | 9.54 | 6.58 | 4.77 | 4.28 | 2020-05-04T13:00:03Z |
| Future Electronics | 0218.160HXP | 100 | - | - | 5.38 | 5.18 | 4.74 | 2020-05-04T23:19:47Z |
| Mouser | 576-0218.160HXP | 118 | 10.17 | 7.84 | 6.58 | 4.77 | 4.77 | 2020-05-04T16:29:54Z |
| element14 APAC | 1681075 | 43 | - | 8.49 | 7.14 | 5.19 | 5.19 | 2020-05-04T01:47:14Z |
| Verical | 0218.160HXP | 464 | - | - | 3.39 | 3.39 | 3.39 | 2020-05-02T17:57:38Z |
| Verical | 0218.160HXP | 2,014 | - | - | 3.39 | 3.39 | 3.39 | 2020-05-02T17:57:38Z |
| Arrow Electronics | 0218.160HXP | 2,014 | 3.72 | 3.49 | 3.29 | 2.94 | 2.87 | 2020-05-04T15:21:47Z |
| Arrow Electronics | 0218.160HXP | 464 | 1.73 | 1.70 | 1.67 | 1.62 | 1.60 | 2020-05-04T15:21:47Z |
| TTI | 0218.160HXP | 950 | - | - | 2.93 | 2.45 | 2.45 | 2020-05-02T08:22:11Z |
| Area51-Authorized | 0218.160HXP | - | - | - | - | - | - | 2020-05-01T04:19:53Z |
| Farnell | 1681075 | 43 | 12.68 | 9.95 | 8.48 | 7.11 | 7.11 | 2020-05-05T01:50:58Z |
| Newark | 26K8040 | 43 | 10.88 | 8.55 | 7.27 | 5.44 | 5.44 | 2020-05-05T03:20:21Z |
| Ameya360 | 0218.160HXP | 100 | - | - | 2.66 | 2.66 | 2.66 | 2020-04-23T03:15:09Z |
| Sourceability | 0218.160HXP | 100 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T11:02:29Z |
| Classic Components | 0218.160HXP | 847 | - | - | - | - | - | 2020-05-04T16:13:52Z |
| North Star Micro | 0218.160HXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 0218.160HXP | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0218.160HXP due to regional differences or acquisition. 0218.160HXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED