- Mfr. #:
- 0224010.HXUP
- Description:
- Cartridge Fuses 125V 10A Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, PSE, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 500A |
| Interrupt-Rating | 500 A at 125 VAC |
| Diameter | 4.7 mm |
| Package-Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) |
| Fuse-Size-Group | 2AG (5 mm x 15 mm) |
| Series | 224 |
| Length | 14.48 mm |
| Voltage-Rating-AC | 125 V |
| MeltingI2t | 116 |
| Current-Rating | 10A |
| Size-Dimension | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Resistance | 0.00675 Ohms |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Voltage-Rating-DC | - |
| Color | - |
More Information
We can supply Littelfuse Inc. 0224010.HXUP, use the request quote form to request 0224010.HXUP pirce, Littelfuse Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
0224010.HXUP Price & Stock
Littelfuse 0224010.HXUP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F2444-ND | 746 | 7.15 | 6.45 | 4.45 | 3.22 | 2.89 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Arrow Electronics | 0224010.HXUP | 1,499 | 5.89 | 4.78 | 3.95 | 2.87 | 2.57 | 2020-01-26T15:42:58Z |
| Mouser | 576-0224010.HXUP | 466 | 6.84 | 5.33 | 4.45 | 3.22 | 3.22 | 2020-01-28T02:24:59Z |
| Voyager Components | 0224010.HXUP-LITTELFUSE | 6,000 | - | - | - | 14.80 | 14.36 | 2020-01-28T03:42:51Z |
| TTI | 0224010.HXUP | 200 | - | - | 2.78 | 2.31 | 2.31 | 2020-01-28T07:29:00Z |
| element14 APAC | 1697872 | - | 7.77 | 6.06 | 5.05 | 3.66 | 3.28 | 2020-01-28T02:22:03Z |
| Newark | 82K8230 | - | - | - | 4.90 | 3.68 | 3.68 | 2020-01-28T03:50:36Z |
| Jameco | 1709901 | - | - | - | 5.52 | 4.51 | 3.97 | 2020-01-27T19:08:55Z |
| Semi Source | 0224010.HXUP | 164 | - | - | - | - | - | 2020-01-23T19:42:24Z |
| Hamilton Americas | 0224010.HXUP | 173 | - | - | - | - | - | 2020-01-27T18:52:52Z |
| Dana Microsystems | 0224010.HXUP | 2,449 | - | - | - | - | - | 2020-01-25T03:25:15Z |
| Abacus Technologies | 0224010.HXUP | 8,531 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | 0224010.HXUP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 0224010.HXUP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0224010.HXUP due to regional differences or acquisition. 0224010.HXUP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED