- Mfr. #:
- 0229002.HXSP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 2A Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Indicator-Style | Discoloration |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, PSE, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Diameter | 4.5 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A AC, 10kA DC |
| MeltingI2t | 30 |
| Package-Case | 2AG, 5mm x 15mm |
| Fuse-Size-Group | 2AG (5 mm x 15 mm) |
| Current-Rating | 2A |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 229 |
| Length | 14.48 mm |
| Voltage-Rating-DC | 125V |
| Interrupt-Rating | 10 kA at 125 VAC/100 A at 250 VAC |
| Size-Dimension | 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm) |
| Resistance | 0.0692 Ohms |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 0229002.HXSP is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 0229002.HXSP,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
0229002.HXSP Price & Stock
Littelfuse 0229002.HXSP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-0229002.HXSP | 459 | 6.54 | 5.08 | 4.24 | 3.07 | 3.07 | 2019-12-25T18:16:01Z |
| Voyager Components | 0229002.HXSP-LITTELFUSE | 10,200 | - | - | - | 9.11 | 8.50 | 2019-12-27T03:49:16Z |
| Arrow Electronics | 0229002.HXSP | 1,400 | 5.75 | 4.63 | 3.95 | 2.94 | 2.58 | 2019-12-26T16:09:30Z |
| Digi-Key | F4671-ND | - | 6.77 | 6.14 | 4.24 | 3.07 | 2.75 | 2019-12-26T13:58:44Z |
| Verical | 0229002.HXSP | 1,400 | - | - | 3.95 | 2.94 | 2.58 | 2019-12-26T17:50:15Z |
| Area51-Authorized | 0229002.HXSP | - | - | - | - | - | - | 2019-12-27T05:27:40Z |
| element14 APAC | 1697852 | - | 7.42 | 5.76 | 4.80 | 3.49 | 3.49 | 2019-12-27T02:54:31Z |
| Newark | 26K8192 | - | - | - | 4.66 | 3.50 | 3.50 | 2019-12-27T03:51:22Z |
| Farnell | 1697852 | - | 8.62 | 6.74 | 5.70 | 4.81 | 4.81 | 2019-12-27T03:00:54Z |
| North Star Micro | 0229002.HXSP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0229002.HXSP due to regional differences or acquisition. 0229002.HXSP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED