- Mfr. #:
- 0229004.HXSP
- Description:
- Cartridge Fuses 125V 4A Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Indicator-Style | Discoloration |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, PSE, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Current-Rating | 4A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 400A |
| Interrupt-Rating | 400 A at 125 VAC |
| Diameter | 4.5 mm |
| Package-Case | 2AG, 5mm x 15mm |
| Fuse-Size-Group | 2AG (5 mm x 15 mm) |
| Series | 229 |
| MeltingI2t | 148 |
| Length | 14.48 mm |
| Voltage-Rating-DC | 125V |
| Voltage-Rating-AC | 125 V |
| Size-Dimension | 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm) |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Resistance | 0.0256 Ohms |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 0229004.HXSP at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
0229004.HXSP Price & Stock
Littelfuse 0229004.HXSP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-0229004.HXSP | 125 | 6.53 | 5.07 | 4.23 | 3.07 | 3.07 | 2020-01-03T21:32:22Z |
| Voyager Components | 0229004.HXSP-LITTELFUSE | 10,200 | - | - | - | 9.10 | 8.49 | 2020-01-05T03:31:51Z |
| Digi-Key | 0229004.HXSP-ND | - | - | - | 4.23 | 4.23 | 4.23 | 2020-01-04T13:51:23Z |
| Area51-Authorized | 0229004.HXSP | - | - | - | - | - | - | 2020-01-05T05:31:42Z |
| North Star Micro | 0229004.HXSP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0229004.HXSP due to regional differences or acquisition. 0229004.HXSP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED