- Mfr. #:
- 0229.500HXSP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V .5A Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Indicator-Style | Discoloration |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Current-Rating | 500mA |
| Diameter | 4.5 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A AC, 10kA DC |
| Package-Case | 2AG, 5mm x 15mm |
| Fuse-Size-Group | 2AG (5 mm x 15 mm) |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 229 |
| Length | 14.48 mm |
| Voltage-Rating-DC | 125V |
| Interrupt-Rating | 10 kA at 125 VAC/35 A at 250 VAC |
| MeltingI2t | 1.16 |
| Resistance | 0.688 Ohms |
| Size-Dimension | 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm) |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
We can supply Littelfuse Inc. 0229.500HXSP, use the request quote form to request 0229.500HXSP pirce, Littelfuse Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
0229.500HXSP Price & Stock
Littelfuse 0229.500HXSP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-0229.500HXSP | 183 | 5.87 | 4.56 | 3.80 | 2.75 | 2.75 | 2019-12-23T23:55:32Z |
| Voyager Components | 0229.500HXSP-LITTELFUSE | 10,200 | - | - | - | 8.17 | 7.63 | 2019-12-25T03:43:53Z |
| Digi-Key | 0229.500HXSP-ND | - | - | - | 3.80 | 3.80 | 3.80 | 2019-12-24T14:00:29Z |
| Area51-Authorized | 0229.500HXSP | - | - | - | - | - | - | 2019-12-25T05:24:12Z |
| TTI | 0229.500HXSP | - | - | - | - | - | - | 2019-12-25T07:27:59Z |
| North Star Micro | 0229.500HXSP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0229.500HXSP due to regional differences or acquisition. 0229.500HXSP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED