0230.600DRT1P - Littelfuse Inc.
Mfr. #:
0230.600DRT1P
Description:
Cartridge Fuses 250V .5A Slo-Blo 2AG
Specifications
Indicator-Style Without Indicator
Mounting-Type Through Hole
Packaging Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Type Specialty Fuses
Response-Time Slow
Manufacturer Littelfuse Inc.
Product Glass Fuse
Product-Type Glass Fuse
Product Category Fuses
Body-Style Cylindrical Leaded
Package-Case Cartridge, Non-Standard (Axial)
Fuse-Type Cartridge, Glass
Approvals CE, CSA, UL
Termination-Style Axial
Mounting-Style Axial
Current-Rating 600mA
Diameter 4.7 mm
Breaking-Capacity-Rated-Voltage 35A AC, 10kA DC
Fuse-Size-Group 2AG (5 mm x 15 mm)
Voltage-Rating-AC 250 V
Series 230
Length 14.48 mm
Voltage-Rating-DC 125V
Interrupt-Rating 10 kA at 125 VAC/35 A at 250 VAC
MeltingI2t 1.75
Resistance 0.477 Ohms
Size-Dimension 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Unit-Weight 0.045856 oz
Operating-Temperature -55°C ~ 125°C