- Mfr. #:
- 0232002.MX125P
- Description:
- Cartridge Fuses 125V 2A METI Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Response-Time | Medium |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, KC, PSE |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| MeltingI2t | 8.25 |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Current-Rating | 2A |
| Series | 232 |
| Length | 20 mm |
| Voltage-Rating-AC | 125 V 250 V |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 10kA |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 0232002.MX125P at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
0232002.MX125P Price & Stock
Littelfuse 0232002.MX125P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-0232002.MX125P | 499 | 5.94 | 4.64 | 3.87 | 2.80 | 2.80 | 2020-02-18T01:01:20Z |
| Digi-Key | 0232002.MX125P-ND | - | - | - | - | 2.81 | 2.81 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Newark | 91T2159 | - | - | - | - | 3.30 | 3.07 | 2020-02-19T03:58:31Z |
| C Plus Electronics | 0232002.MX125P | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | 0232002.MX125P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0232002.MX125P due to regional differences or acquisition. 0232002.MX125P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED