- Mfr. #:
- 023401.6MXBP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 1.6A C/Code M
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Response-Time | Medium |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, K-MARK, PSE, UL |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| MeltingI2t | 6.14 |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 234 |
| Length | 20 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 100A |
| Current-Rating | 1.6A |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
Part No. 023401.6MXBP is now available at OMO. Request a quote of 023401.6MXBP please use the request quote or email us a RFQ.
023401.6MXBP Price & Stock
Littelfuse 023401.6MXBP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 023401.6MXBP-ND | - | - | - | - | 2.85 | 2.85 | 2020-03-29T12:58:45Z |
| Mouser | 576-023401.6MXBP | - | 6.04 | 4.72 | 3.94 | 2.85 | 2.85 | 2020-03-27T21:51:00Z |
| Newark | 91T2227 | - | - | - | - | 3.35 | 3.12 | 2020-03-30T03:29:08Z |
| North Star Micro | 023401.6MXBP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 023401.6MXBP due to regional differences or acquisition. 023401.6MXBP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED