- Mfr. #:
- 0239.200TXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V .200A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, KC, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 239 |
| Current-Rating | 200mA |
| Length | 20 mm |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| MeltingI2t | 0.165 |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
We can supply Littelfuse Inc. 0239.200TXP, use the request quote form to request 0239.200TXP pirce, Littelfuse Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
0239.200TXP Price & Stock
Littelfuse 0239.200TXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F11038-ND | 10 | 8.39 | 7.58 | 7.58 | 7.58 | 7.58 | 2020-03-05T13:57:18Z |
| Mouser | 576-0239.200TXP | 174 | 8.04 | 6.27 | 5.23 | 3.78 | 3.78 | 2020-03-04T23:40:23Z |
| Verical | 0239.200TXP | 20 | - | - | 0.909 | 0.909 | 0.909 | 2020-03-05T17:54:51Z |
| Arrow Electronics | 0239.200TXP | 20 | 0.909 | 0.909 | 0.909 | 0.909 | 0.909 | 2020-03-05T20:00:18Z |
| Newark | 91T2241 | - | - | 7.69 | 5.73 | 4.45 | 4.14 | 2020-03-06T03:49:04Z |
| Sierra IC | 0239.200TXP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 0239.200TXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0239.200TXP due to regional differences or acquisition. 0239.200TXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED