- Mfr. #:
- 02393.15TXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 3.15A TL UL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, KC, PSE, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Current-Rating | 3.15A |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 239 |
| Length | 20 mm |
| MeltingI2t | 128.05 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 100A |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
parts# 02393.15TXP is available at OMO Electronic, see description of 02393.15TXP as below .
use the request quote form to request 02393.15TXP price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 02393.15TXP depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
02393.15TXP Price & Stock
Littelfuse 02393.15TXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-02393.15TXP | 60 | 8.22 | 6.40 | 5.34 | 3.87 | 3.87 | 2020-04-24T21:45:52Z |
| Digi-Key | 02393.15TXP-ND | - | - | 7.74 | 7.74 | 7.74 | 7.74 | 2020-04-26T13:19:45Z |
| Newark | 91T2280 | - | - | 7.86 | 5.86 | 4.55 | 4.23 | 2020-04-27T03:20:24Z |
| North Star Micro | 02393.15TXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 02393.15TXP due to regional differences or acquisition. 02393.15TXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED