0239.600TXP - Littelfuse Inc.
Mfr. #:
0239.600TXP
Description:
Cartridge Fuses 250V .600A
Specifications
Type Specialty Fuses
Response-Time Slow
Manufacturer Littelfuse Inc.
Mounting-Style Holder / Clip
Mounting-Type Holder
Product Glass Fuse
Product Category Fuses
Body-Style Cylindrical
Termination-Style Clip
Fuse-Type Cartridge, Glass
Approvals CE, CSA, KC, UL
Packaging Bulk Alternate Packaging
Product-Type Axial Lead and Cartridge Fuse
Current-Rating 600mA
Package-Case 5mm x 20mm
Fuse-Size-Group 5 mm x 20 mm
Diameter 5 mm
Breaking-Capacity-Rated-Voltage 35A
Voltage-Rating-AC 250 V
Series 239
Length 20 mm
MeltingI2t 2.415
Size-Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Unit-Weight 0.038801 oz
Operating-Temperature -55°C ~ 125°C