- Mfr. #:
- 0312020.HXP
- Description:
- Cartridge Fuses 32V 20A FA 3AG PB-FREE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CSA, cULus |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Diameter | 6.35 mm |
| Fuse-Size-Group | 3AG (6.3 mm x 32 mm) |
| Package-Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Voltage-Rating-AC | 32 V |
| Series | 312 |
| Length | 31.75 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 300A |
| Interrupt-Rating | 300 A at 32 VAC |
| Current-Rating | 20A |
| MeltingI2t | 1029 |
| Size-Dimension | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Unit-Weight | 0.098767 oz |
| Resistance | 0.0035 Ohms |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 0312020.HXP at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
0312020.HXP Price & Stock
Littelfuse 0312020.HXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F4792-ND | 103 | 5.04 | 4.76 | 3.32 | 2.27 | 2.04 | 2020-04-02T13:14:20Z |
| TTI | 0312020.HXP | 200 | - | - | 1.02 | 0.809 | 0.809 | 2020-04-03T06:26:55Z |
| Mouser | 576-0312020.HXP | 352 | 4.89 | 4.00 | 3.02 | 2.26 | 2.16 | 2020-03-27T18:58:04Z |
| Verical | 0312020.HXP | 98 | - | - | 1.96 | 1.93 | 1.93 | 2020-04-02T18:01:35Z |
| Arrow Electronics | 0312020.HXP | 98 | 2.23 | 2.12 | 1.96 | 1.70 | 1.69 | 2020-04-03T15:44:09Z |
| RS Components | 8781328 | - | - | - | - | - | - | 2020-04-02T23:45:45Z |
| TME | 0312020.HXP | 1,149 | - | 5.08 | 2.62 | 1.83 | 1.83 | 2020-04-03T09:09:05Z |
| Newark | 65M7220 | - | 6.76 | 4.90 | 3.35 | 2.57 | 2.38 | 2020-03-27T16:12:04Z |
| Allied Electronics & Automation | 70184437 | - | - | - | 2.42 | 2.42 | 2.42 | 2020-04-03T10:57:44Z |
| Ameya360 | 0312020.HXP | - | - | - | 1.55 | 1.55 | 1.55 | 2020-04-02T06:54:28Z |
| Sierra IC | 0312020.HXP | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0312020.HXP due to regional differences or acquisition. 0312020.HXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED