- Mfr. #:
- 0325015.MXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 15A Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CE, CSA, K-MARK, PSE, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Voltage-Rating-DC | 60V |
| Diameter | 6.985 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 400A AC, 500A DC |
| Package-Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) |
| Fuse-Size-Group | 3AB (6.3 mm x 32 mm) |
| Series | 325 |
| Length | 32.72 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| MeltingI2t | 245 |
| Current-Rating | 15A |
| Interrupt-Rating | 10 kA at 125 VAC/400 A at 250 VAC |
| Size-Dimension | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| Unit-Weight | 0.098767 oz |
| Resistance | 0.005 Ohms |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0325015.MXP is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0325015.MXP Price & Stock
Littelfuse 0325015.MXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F3335-ND | 998 | 18.49 | 16.69 | 11.42 | 8.35 | 7.32 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Mouser | 576-0325015.MXP | 489 | 17.55 | 16.62 | 11.42 | 9.32 | 9.32 | 2020-01-15T23:31:50Z |
| element14 APAC | 1596844 | 1,581 | 19.94 | 18.88 | 12.97 | 10.60 | 10.60 | 2020-01-17T02:21:57Z |
| Voyager Components | 0325015.MXP-LITTELFUSE | 6,000 | - | - | - | 16.09 | 15.74 | 2020-01-17T03:36:03Z |
| TTI | 0325015.MXP | 770 | - | 10.41 | 10.01 | 7.73 | 7.73 | 2020-01-17T08:28:43Z |
| Area51-Authorized | 0325015.MXP | - | - | - | - | - | - | 2020-01-17T05:32:56Z |
| Farnell | 1596844 | 651 | 17.80 | 17.80 | 11.83 | 8.40 | 8.40 | 2020-01-17T02:52:23Z |
| Newark | 25R5459 | 571 | 18.95 | 17.17 | 12.04 | 9.01 | 9.01 | 2020-01-17T03:41:06Z |
| LCSC | C178965 | 488 | 3.11 | 2.28 | 1.97 | 1.86 | 1.86 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Abacus Technologies | 0325015.MXP | 6,098 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | 0325015.MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0325015.MXP due to regional differences or acquisition. 0325015.MXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED