- Mfr. #:
- 0325.031HXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V .031A Slo-Blo 3AB
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CE |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Diameter | 6.985 mm |
| Package-Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) |
| Fuse-Size-Group | 3AB (6.3 mm x 32 mm) |
| Resistance | 330 Ohms |
| Series | 325 |
| Length | 32.72 mm |
| Current-Rating | 31mA |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 100A |
| Interrupt-Rating | 100 A |
| Size-Dimension | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| Unit-Weight | 0.098767 oz |
| MeltingI2t | 0.011 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
Part No. 0325.031HXP is now available at OMO. Request a quote of 0325.031HXP please use the request quote or email us a RFQ.
0325.031HXP Price & Stock
Littelfuse 0325.031HXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voyager Components | 0325.031HXP-LITTELFUSE | 2,700 | - | - | 36.29 | 32.89 | 32.44 | 2019-12-18T03:58:06Z |
| Digi-Key | 0325.031HXP-ND | - | - | - | 20.49 | 20.49 | 20.49 | 2019-12-17T13:52:26Z |
| Mouser | 576-0325.031HXP | - | 32.78 | 31.61 | 20.48 | 16.98 | 16.98 | 2019-12-16T23:33:09Z |
| C Plus Electronics | 0325.031HXP | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | 0325.031HXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0325.031HXP due to regional differences or acquisition. 0325.031HXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED