- Mfr. #:
- 0325.175HXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V .175A Slo-Blo 3AB
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CE |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Resistance | 8.84 Ohms |
| Diameter | 6.985 mm |
| Package-Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) |
| Fuse-Size-Group | 3AB (6.3 mm x 32 mm) |
| Series | 325 |
| Length | 32.72 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Current-Rating | 175mA |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 100A |
| Interrupt-Rating | 100 A |
| Size-Dimension | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| MeltingI2t | 0.22 |
| Unit-Weight | 0.098767 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0325.175HXP is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0325.175HXP Price & Stock
Littelfuse 0325.175HXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voyager Components | 0325.175HXP-LITTELFUSE | 5,200 | - | - | - | 15.34 | 14.94 | 2019-12-22T03:39:34Z |
| Digi-Key | 0325.175HXP-ND | - | - | - | 10.82 | 10.82 | 10.82 | 2019-12-21T13:54:18Z |
| Area51-Authorized | 0325.175HXP | - | - | - | - | - | - | 2019-12-22T05:17:58Z |
| Mouser | 576-0325.175HXP | - | 16.61 | 15.77 | 10.79 | 8.83 | 8.83 | 2019-12-20T21:29:04Z |
| North Star Micro | 0325.175HXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0325.175HXP due to regional differences or acquisition. 0325.175HXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED