- Mfr. #:
- 0326001.MXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 1A Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CE, CSA, PSE, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Diameter | 6.35 mm |
| Package-Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Fuse-Size-Group | 3AB (6.3 mm x 32 mm) |
| Series | 326 |
| Length | 31.75 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Current-Rating | 1A |
| MeltingI2t | 16.3 |
| Voltage-Rating-DC | 125V |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 100A AC, 10kA DC |
| Interrupt-Rating | 10 kA at 125 VAC/100 A at 250 VAC |
| Size-Dimension | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Unit-Weight | 0.098767 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0326001.MXP is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0326001.MXP Price & Stock
Littelfuse 0326001.MXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F7055-ND | 485 | 11.88 | 10.77 | 7.37 | 5.38 | 4.72 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Mouser | 576-0326001.MXP | 458 | 11.33 | 10.71 | 7.32 | 6.04 | 6.04 | 2020-01-21T03:49:24Z |
| Chip One Stop Japan | C1S425200124770 | 788 | 5.51 | 5.50 | 5.47 | 5.38 | 5.38 | 2020-01-22T12:23:34Z |
| Verical | 0326001.MXP | 510 | - | - | 6.61 | 4.82 | 4.24 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| Verical | 0326001.MXP | 788 | - | - | 6.20 | 6.09 | 6.09 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| Voyager Components | 0326001.MXP-LITTELFUSE | 10,000 | - | - | - | 8.55 | 8.24 | 2020-01-22T04:02:54Z |
| Arrow Electronics | 0326001.MXP | 510 | 9.80 | 9.31 | 6.61 | 4.82 | 4.24 | 2020-01-21T22:08:08Z |
| Arrow Electronics | 0326001.MXP | 100 | - | - | 5.58 | 4.33 | 3.88 | 2020-01-21T22:08:08Z |
| TTI | 0326001.MXP | 2,300 | - | - | 4.46 | 3.78 | 3.78 | 2020-01-22T07:24:53Z |
| Chip One Stop Global | C1S425200124770 | 548 | - | - | 5.54 | 4.90 | 4.90 | 2020-01-22T13:39:25Z |
| element14 APAC | 1596869 | - | - | 12.24 | 8.35 | 6.09 | 6.09 | 2020-01-22T14:47:39Z |
| Area51-Authorized | 0326001.MXP | - | - | - | - | - | - | 2020-01-22T05:20:20Z |
| TME | 0326001.MXP | - | - | - | - | 2.56 | 2.56 | 2020-01-22T10:38:52Z |
| Ameya360 | 0326001.MXP | 3,000 | - | - | - | 2.24 | 2.24 | 2020-01-16T03:39:34Z |
| Sourceability | 0326001.MXP | 3,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| LCSC | C371139 | 775 | 3.82 | 2.79 | 2.41 | 2.29 | 2.29 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Abacus Technologies | 0326001.MXP | 4,065 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | 0326001.MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 0326001.MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0326001.MXP due to regional differences or acquisition. 0326001.MXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED