- Mfr. #:
- 0505020.MXEP
- Description:
- Cartridge Fuses 500V 20A 3AB PT PB-FREE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CE, cULus |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Diameter | 6.985 mm |
| Series | 505 |
| Voltage-Rating-DC | 500V |
| Voltage-Rating-AC | 500 V |
| Package-Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) |
| Fuse-Size-Group | 3AB (6.3 mm x 32 mm) |
| Length | 32.72 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 30kA AC, 20kA DC |
| Interrupt-Rating | 30 kA at 500 VAC/20 kA at 500 VDC |
| Current-Rating | 20A |
| MeltingI2t | 101 |
| Size-Dimension | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| Unit-Weight | 0.098767 oz |
| Resistance | 0.0056 Ohms |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
Request a quote 0505020.MXEP at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 0505020.MXEP In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
0505020.MXEP Price & Stock
Littelfuse 0505020.MXEP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F3265-ND | 632 | 35.74 | 33.31 | 21.59 | 16.96 | 15.42 | 2019-12-29T13:55:53Z |
| RS Components | 1740731 | 50 | - | 31.41 | 31.41 | 29.53 | 25.32 | 2019-12-29T12:24:23Z |
| RS Components | 1740231 | 1 | 41727.68 | 41727.68 | 41727.68 | 41727.68 | 41727.68 | 2019-12-29T12:24:23Z |
| RS Components | 1740245 | 1 | 18564.80 | 18564.80 | 18564.80 | 18564.80 | 18564.80 | 2019-12-29T12:24:23Z |
| RS Components | 1740654 | - | - | 41.74 | 41.74 | 38.82 | 33.39 | 2019-12-29T12:24:23Z |
| Future Electronics | 0505020.MXEP | 1,000 | - | - | - | 19.08 | 16.59 | 2019-12-30T02:04:32Z |
| Mouser | 576-0505020.MXEP | 992 | 34.50 | 33.25 | 21.57 | 17.83 | 17.83 | 2019-12-27T21:47:48Z |
| element14 APAC | 1800118 | 623 | 39.08 | 37.67 | 24.44 | 20.20 | 20.20 | 2019-12-28T02:18:43Z |
| Voyager Components | 0505020.MXEP-LITTELFUSE | 3,000 | - | - | - | 29.09 | 28.74 | 2019-12-30T03:40:16Z |
| Arrow Electronics | 0505020.MXEP | 616 | 31.80 | 30.51 | 20.26 | 16.35 | 15.26 | 2019-12-29T16:04:11Z |
| Verical | 0505020.MXEP | 616 | - | 30.51 | 20.26 | 16.35 | 15.26 | 2019-12-29T17:59:44Z |
| Verical | 0505020.MXEP | 1,000 | - | - | - | 15.91 | 15.91 | 2019-12-29T17:59:44Z |
| TTI | 0505020.MXEP | - | - | 21.21 | 18.07 | 15.73 | 15.73 | 2019-12-28T09:32:16Z |
| Farnell | 1800118 | 623 | 47.00 | 43.94 | 29.63 | 29.63 | 29.63 | 2019-12-28T02:58:29Z |
| Newark | 01P9417 | 623 | 38.31 | 35.82 | 24.14 | 20.40 | 20.40 | 2019-12-06T21:55:51Z |
| LCSC | C187652 | 986 | 2.54 | 1.85 | 1.60 | 1.52 | 1.52 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Ameya360 | 0505020.MXEP | 1,000 | - | - | - | 10.37 | 10.37 | 2019-12-27T02:12:44Z |
| Sourceability | 0505020.MXEP | 1,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:39Z |
| Classic Components | 0505020.MXEP | 308 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
| Dana Microsystems | 0505020.MXEP | 1,735 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
| Abacus Technologies | 0505020.MXEP | 4,065 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Au Ling | 0505020.MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-11-27T14:34:02Z |
| North Star Micro | 0505020.MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 0505020.MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0505020.MXEP due to regional differences or acquisition. 0505020.MXEP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED