- Mfr. #:
- 0505025.MXEP
- Description:
- Cartridge Fuses 500V 25A 3AB PT PB-FREE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CE, cULus |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Diameter | 6.985 mm |
| Series | 505 |
| Voltage-Rating-DC | 500V |
| Voltage-Rating-AC | 500 V |
| Package-Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) |
| Fuse-Size-Group | 3AB (6.3 mm x 32 mm) |
| Length | 32.72 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 30kA AC, 20kA DC |
| Current-Rating | 25A |
| MeltingI2t | 145 |
| Size-Dimension | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| Unit-Weight | 0.098767 oz |
| Resistance | 0.0048 Ohms |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
Part No. 0505025.MXEP is now available at OMO. Request a quote of 0505025.MXEP please use the request quote or email us a RFQ.
0505025.MXEP Price & Stock
Littelfuse 0505025.MXEP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F3266-ND | 1,047 | 40.44 | 37.69 | 24.42 | 19.19 | 19.19 | 2020-01-01T13:54:44Z |
| Mouser | 576-0505025.MXEP | 1,495 | 39.04 | 37.64 | 24.39 | 20.18 | 20.18 | 2020-01-01T18:19:57Z |
| element14 APAC | 1800119 | 1,099 | 44.19 | 42.61 | 27.62 | 22.85 | 22.85 | 2020-01-01T02:30:08Z |
| Voyager Components | 0505025.MXEP-LITTELFUSE | 3,000 | - | - | - | 32.75 | 32.40 | 2020-01-01T04:03:29Z |
| Arrow Electronics | 0505025.MXEP | 850 | 36.38 | 35.18 | 23.40 | 18.69 | 18.69 | 2020-01-01T15:07:11Z |
| TTI | 0505025.MXEP | 35 | - | 24.16 | 20.57 | 17.85 | 17.85 | 2020-01-01T07:27:08Z |
| Verical | 0505025.MXEP | 850 | - | 35.18 | 23.40 | 18.69 | 18.69 | 2020-01-01T18:03:24Z |
| Farnell | 1800119 | 1,099 | 53.69 | 50.18 | 33.87 | 33.87 | 33.87 | 2020-01-01T03:14:11Z |
| Newark | 01P9419 | 1,099 | 43.33 | 40.52 | 27.27 | 23.07 | 23.07 | 2020-01-01T03:11:14Z |
| Sourceability | 0505025.MXEP | 1,337 | - | - | - | - | - | 2019-12-31T21:37:05Z |
| LTL Group | 6208789 | 395 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T02:28:42Z |
| Classic Components | 0505025.MXEP | 304 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
| GreenTree Electronics | 0505025.MXEP | 4,200 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Chip 1 Exchange | 0505025.MXEP | 730 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Dana Microsystems | 0505025.MXEP | 1,725 | - | - | - | - | - | 2019-12-31T02:31:16Z |
| Abacus Technologies | 0505025.MXEP | 800 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | 0505025.MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 0505025.MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0505025.MXEP due to regional differences or acquisition. 0505025.MXEP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED