- Mfr. #:
- 0874.100MRET1P
- Description:
- Cartridge Fuses 250V .100A 3.6X10 FA PT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Approvals | cULus |
|---|---|
| Indicator-Style | Without Indicator |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Series | 874 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 50A |
| Fuse-Size-Group | 3.6 mm x 10 mm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Current-Rating | 100mA |
| Length | 10 mm |
| Size-Dimension | 0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm) |
| Unit-Weight | 0.021164 oz |
| MeltingI2t | 0.0054 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
We can supply Littelfuse Inc. 0874.100MRET1P, use the request quote form to request 0874.100MRET1P pirce, Littelfuse Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
0874.100MRET1P Price & Stock
Littelfuse 0874.100MRET1P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0874.100MRET1P-ND | - | - | - | - | 9.26 | 9.26 | 2019-12-07T13:49:44Z |
| TTI | 0874.100MRET1P | - | - | - | - | - | - | 2019-12-07T08:23:26Z |
| North Star Micro | 0874.100MRET1P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0874.100MRET1P due to regional differences or acquisition. 0874.100MRET1P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED