- Mfr. #:
- 0MIN005.HXGLO
- Description:
- Fuse Kits & Assortments 12VDC 5A MINI SmartGlow
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Color | Tan |
|---|---|
| Approvals | SAE, UL |
| Series | MINIR |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Product-Type | Fuse Kits and Assortments |
| Product | Fuse Assortment |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Package-Case | Blade, Miniature |
| Termination-Style | Blade |
| Fuse-Type | Automotive |
| Width | 8.8 mm |
| Current-Rating | 5A |
| Voltage-Rating-AC | 32V |
| Height | 3.8 mm |
| Voltage-Rating-DC | 12 VDC |
| Length | 10.9 mm |
| Size-Dimension | 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm) |
| Operating-Temperature | - |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | - |
| MeltingI2t |
More Information
The price and lead time for 0MIN005.HXGLO depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
0MIN005.HXGLO Price & Stock
Littelfuse 0MIN005.HXGLO pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-0MIN005.HXGLO | 105 | 11.63 | 11.07 | 7.57 | 6.22 | 6.22 | 2019-11-15T21:18:05Z |
| Digi-Key | 0MIN005.HXGLO-ND | - | - | - | 7.59 | 7.59 | 7.59 | 2019-11-17T13:35:27Z |
| TTI | 0MIN005.HXGLO | 55 | - | 8.06 | 6.80 | 6.59 | 6.59 | 2019-11-16T08:08:45Z |
| Newark | 91T1398 | - | - | - | 7.29 | 5.72 | 5.10 | 2019-11-16T02:53:00Z |
| C Plus Electronics | 0MIN005.HXGLO | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | 0MIN005.HXGLO | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0MIN005.HXGLO due to regional differences or acquisition. 0MIN005.HXGLO may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED