- Mfr. #:
- 0MIN030.HXGLO
- Description:
- Fuse Kits & Assortments 12VDC 30A MINI SmartGlow
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Approvals | SAE, UL |
|---|---|
| Series | MINIR |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Color | Green |
| Product Category | Fuses |
| Product-Type | Fuse Kits and Assortments |
| Product | Fuse Assortment |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Package-Case | Blade, Miniature |
| Termination-Style | Blade |
| Fuse-Type | Automotive |
| Width | 8.8 mm |
| Voltage-Rating-AC | 32V |
| Current-Rating | 30A |
| Height | 3.8 mm |
| Voltage-Rating-DC | 12 VDC |
| Length | 10.9 mm |
| Size-Dimension | 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm) |
| Operating-Temperature | - |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | - |
| MeltingI2t |
More Information
Request a quote 0MIN030.HXGLO at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 0MIN030.HXGLO In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
0MIN030.HXGLO Price & Stock
Littelfuse 0MIN030.HXGLO pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-0MIN030.HXGLO | 100 | 11.56 | 11.01 | 7.52 | 6.19 | 6.19 | 2020-01-03T21:32:22Z |
| Digi-Key | 0MIN030.HXGLO-ND | - | - | - | 7.54 | 7.54 | 7.54 | 2020-01-04T13:51:23Z |
| TTI | 0MIN030.HXGLO | 90 | - | 7.66 | 6.34 | 5.92 | 5.92 | 2020-01-04T09:27:32Z |
| Newark | 91T1427 | - | - | - | 7.24 | 5.68 | 5.06 | 2020-01-04T03:52:14Z |
| North Star Micro | 0MIN030.HXGLO | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0MIN030.HXGLO due to regional differences or acquisition. 0MIN030.HXGLO may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED