- Mfr. #:
- 0MIN07.5HXGLO
- Description:
- Fuse Kits & Assortments 12VDC 7.5A MINI SmartGlow
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Approvals | SAE, UL |
|---|---|
| Series | MINIR |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder |
| Mounting-Type | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Product-Type | Fuse Kits and Assortments |
| Product | Fuse Assortment |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Color | Brown |
| Package-Case | Blade, Miniature |
| Termination-Style | Blade |
| Fuse-Type | Automotive |
| Width | 8.8 mm |
| Current-Rating | 7.5A |
| Voltage-Rating-AC | 32V |
| Height | 3.8 mm |
| Voltage-Rating-DC | 12 VDC |
| Length | 10.9 mm |
| Size-Dimension | 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm) |
| Operating-Temperature | - |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | - |
| MeltingI2t |
More Information
Part No. 0MIN07.5HXGLO is now available at OMO. Request a quote of 0MIN07.5HXGLO please use the request quote or email us a RFQ.
0MIN07.5HXGLO Price & Stock
Littelfuse 0MIN07.5HXGLO pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-0MIN07.5HXGLO | 3 | 12.93 | 12.31 | 8.41 | 6.92 | 6.92 | 2019-12-25T18:16:01Z |
| Digi-Key | 0MIN07.5HXGLO-ND | - | - | - | 8.43 | 8.43 | 8.43 | 2019-12-25T13:57:58Z |
| TME | 0MINI07.5HXGLO | 100 | - | 7.49 | 6.53 | 6.13 | 6.13 | 2019-12-25T11:51:18Z |
| Newark | 91T1433 | - | - | - | 8.10 | 6.36 | 5.66 | 2019-12-25T03:48:40Z |
| Sierra IC | 0MIN07.5HXGLO | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 0MIN07.5HXGLO | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0MIN07.5HXGLO due to regional differences or acquisition. 0MIN07.5HXGLO may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED