- Mfr. #:
- 0SFE07.5V
- Description:
- Cartridge Fuses SFE 7.5A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Series | SFE |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | IC Chips |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Fuse |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 7AG, 1/4" x 7/8" |
| Fuse-Size-Group | 7AG (6.35 mm x 22 mm) |
| Current-Rating | 7.5A |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 32 V |
| Length | 1.25 in |
| Size-Dimension | 0.250" Dia x 0.875" L (6.35mm x 22.22mm) |
| Diameter | 0.25 in |
| Unit-Weight | 0.098767 oz |
| Approvals | - |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | - |
| MeltingI2t | - |
| Operating-Temperature | - |
| Color | - |
More Information
Request a quote 0SFE07.5V at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 0SFE07.5V In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
0SFE07.5V Price & Stock
Littelfuse 0SFE07.5V pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F11187-ND | 50 | 4.67 | 4.39 | 3.70 | 3.70 | 3.70 | 2019-12-13T13:57:25Z |
| Mouser | 576-0SFE07.5V | 124 | 4.53 | 3.69 | 2.79 | 2.08 | 1.91 | 2019-12-13T20:59:41Z |
| Voyager Components | 0SFE07.5V-LITTELFUSE | 27,250 | - | - | - | 3.45 | 2.85 | 2019-12-13T03:45:01Z |
| Arrow Electronics | 0SFE07.5V | 25 | 4.25 | 3.52 | 2.75 | 2.03 | 1.91 | 2019-12-13T16:02:54Z |
| Verical | 0SFE07.5V | 25 | - | - | 2.75 | 2.03 | 1.91 | 2019-12-13T17:53:05Z |
| Area51-Authorized | 0SFE07.5V | - | - | - | - | - | - | 2019-12-14T05:22:31Z |
| North Star Micro | 0SFE07.5V | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 0SFE07.5V | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0SFE07.5V due to regional differences or acquisition. 0SFE07.5V may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED