- Mfr. #:
- 100B471JP200XT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±5% |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount, MLCC |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency |
| Series | Porcelain SuperchipR ATC 100B |
| Temperature-Coefficient | P90 |
| Package-Case | Nonstandard |
| Features | High Q, Low Loss, Low ESL |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| Product Category | Ceramic Capacitors |
| Manufacturer | American Technical Ceramics |
| Capacitance | 470pF |
| Voltage-Rated | 200V |
| Size-Dimension | 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) |
| Thickness-Max | 0.102" (2.59mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lead-Style | - |
| Failure-Rate | - |
| Lead-Spacing | - |
| Height-Seated-Max | - |
| Ratings | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
100B471JP200XT is available at OMO Electronic.We can offer 100B471JP200XT for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
100B471JP200XT Price & Stock
American Technical Ceramics 100B471JP200XT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1284-1486-1-ND | 278 | 6.12 | 4.93 | 3.85 | 3.85 | 3.85 | 2020-02-29T13:52:18Z |
| Digi-Key | 1284-1486-6-ND | 278 | 6.12 | 4.93 | 3.85 | 3.85 | 3.85 | 2020-02-29T13:52:18Z |
| Digi-Key | 1284-1486-2-ND | - | - | - | - | 2.10 | 1.99 | 2020-02-29T13:52:18Z |
| TTI | 100B471JP200XT | 500 | - | - | - | 2.20 | 1.91 | 2020-02-29T09:25:55Z |
| Richardson RFPD | 100B471JP200XT | - | - | - | - | - | - | 2020-02-29T02:24:43Z |
Alternate Names
American Technical Ceramics has several brands around the world that may have alternate names for 100B471JP200XT due to regional differences or acquisition. 100B471JP200XT may also be known as the following names:
- AMERICAN TECHNICAL C
- American Technical Ceramics (ATC)
- AMERICAN TECH CERAMICS
- AMERICAN TECHNICAL CERAMICS CORP
- AMERICAN TECH CER EUROPE AB
- AMERICAN TECHNICAL CERAMI
- AMERICAN TECH CERM
- American tech ceramics corp
- AMERICANTECHNICALCERAMICSCORPORATION