100B471JP200XT - American Technical Ceramics
Mfr. #:
100B471JP200XT
Specifications
Tolerance ±5%
Mounting-Type Surface Mount, MLCC
Applications RF, Microwave, High Frequency
Series Porcelain SuperchipR ATC 100B
Temperature-Coefficient P90
Package-Case Nonstandard
Features High Q, Low Loss, Low ESL
Packaging Digi-ReelR Alternate Packaging
Product Category Ceramic Capacitors
Manufacturer American Technical Ceramics
Capacitance 470pF
Voltage-Rated 200V
Size-Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Thickness-Max 0.102" (2.59mm)
Operating-Temperature -55°C ~ 125°C