- Mfr. #:
- 109R0612M402
- Description:
- DC Fans DC Fan, 60x25mm, 12VDC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Termination Style: | Wire Leads |
| Manufacturer: | Sanyo Denki |
| Brand: | Sanyo Denki |
| Tradename: | San Ace 60 |
| Housing Material: | Plastic |
| Subcategory: | Fans, Blowers & Accessories |
| Product: | DC Fans |
| Product Type: | DC Fans |
| Product Category: | DC Fans |
| Current Type: | DC |
| Compliance: | CSA; TUV; UL |
| Packaging: | Bulk |
| Type: | Axial |
| Series: | 9R Type |
| Factory Pack Quantity: | 80 |
| Frame Dimensions - mm: | 60 mm L x 25 mm W x 60 mm H |
| Height: | 60 mm |
| Length: | 60 mm |
| Size: | 60 mm |
| Unit Weight: | 3.174657 oz |
| Speed: | 2600 RPM |
| Width: | 25 mm |
| Noise: | 20 dBA |
| Pressure Type: | 2 mmAq |
| Part # Aliases: | 1408416 96M5969 |
| Airflow: | 12.71 CFM |
| Operating Supply Voltage: | 12 VDC |
More Information
parts# 109R0612M402 is available at OMO Electronic, see description of 109R0612M402 as below .
use the request quote form to request 109R0612M402 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 109R0612M402 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
109R0612M402 Price & Stock
EAO Switch 109R0612M402 pricing and available inventory.
Alternate Names
EAO Switch has several brands around the world that may have alternate names for 109R0612M402 due to regional differences or acquisition. 109R0612M402 may also be known as the following names:
- EAO
- EAO SWITCH CORPORATION
- E A O SWITCH CORP
- EAO Corp
- EAO SWITCHES
- EAO Lumitas
- EAO CORPORATION
- EAO CORPORARTION
- EAO (EAO Benelux)
- EAO CORPROATION
- EAO SWITCH COMPANY
- EAO CORPOATION
- EAO SECME