- Mfr. #:
- 1550
- Description:
- Bench Power Supply 1V to 36V 1 3A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Features | USB Charge Port |
|---|---|
| Cable-Type | North American Power Cord Included |
| Display-Type | LCD |
| Product Category | Equipment - Power Supplies (Test, Bench) |
| Part-#-Aliases | EXD |
| Product | DC Power Supplies |
| Equipment-Type | DC Current Meter |
| Packaging | Bulk |
| Type | Bench (AC to DC) |
| Manufacturer | B&K Precision |
| Size-Dimension | 9.800" L x 2.800" W x 6.000" H (248.92mm x 71.12mm x 152.40mm) |
| Length | 9.8 in |
| Height | 6 in |
| Unit-Weight | 4.409 lbs |
| Number-of-Characters | 3 (2) |
| Width | 2.8 in |
| Size | 2.50 in |
| Series | 1550 |
| Power-Watts | 108W |
| Voltage-Supply | 100 ~ 120VAC |
| Output-Power | 100 W |
| Input-Voltage | 100 VAC to 120 VAC |
| Voltage-Output | 1 ~ 36VDC |
| Output-Voltage-Channel-1 | 1 VDC to 36 VDC |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Current-Output | 0 ~ 3A |
| Output-Current-Channel-1 | 0 A to 3 A |
| Range | 0 - 50 |
| Output-Current-Channel-2 | - |
| Output-Voltage-Channel-2 | - |
| Output-Voltage-Channel-3 | - |
| Output-Current-Channel-3 | - |
More Information
We can supply B&K Precision 1550, use the request quote form to request 1550 pirce, B&K Precision Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
1550 Price & Stock
Seco Tools 1550 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSC Industrial Supply | 42679589 | - | 935.69 | 935.69 | 935.69 | 935.69 | 935.69 | 2019-11-28T02:51:06Z |
Alternate Names
Seco Tools has several brands around the world that may have alternate names for 1550 due to regional differences or acquisition. 1550 may also be known as the following names:
- Seco