- Mfr. #:
- 1555
- Description:
- KNOB, POINTER BAR SKIRTED, 25.4MM, Shaft Type:Round Shaft, Shaft Diameter:6.35mm, Knob Material:Nylon (Polyamide), Knob / Dial Style:Pointer Bar Skirted, Knob Diameter:25.4mm, Product Range:1555
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Material | Plastic, Non Specified |
|---|---|
| Design | Hand Held, Split Sides |
| Product Category | Boxes |
| Container-Type | Box |
| Color | Black, Clear Cover/Door |
| Features | BeagleBone, PCB Supports |
| Manufacturer | Adafruit Industries LLC |
| Area-L-x-W | 9.00" (58.1cm) |
| Size-Dimension | 3.600" L x 2.500" W (91.44mm x 63.50mm) |
| Height | 1.000" (25.40mm) |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Material-Flammability-Rating | - |
| Thickness | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
1555 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
1555 Price & Stock
3M 1555 pricing and available inventory.
Alternate Names
3M has several brands around the world that may have alternate names for 1555 due to regional differences or acquisition. 1555 may also be known as the following names:
- 3M COMPANY
- MMM
- 3M TOUCH SYSTEMS
- 3M CORP
- 3MTOUCH
- 3M COMP
- 3M Electronic Solutions Division
- 3M ELECTRICAL SPEC
- 3M Scotch
- 3M PREFERRED CONVERTER
- 3M (TC)
- 3M CORPORATION
- 3M - ISD
- 3M-CO
- 3M Electronic Specialty
- 3M HONG KONG LTD
- 3M ESM
- THE 3M CO
- 3M GROUP
- 3M-SCC
- 3M PELTOR
- 3m Electrical Products Div
- 3M - EPD
- 3M/R
- 3m Ohesd