- Mfr. #:
- 1590Z120BK
- Description:
- Electrical Enclosures Heavy Duty Alum 4.91x1.8x3.2_ BLACK
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Type: | Thick Wall, Water-tight |
| IP Rating: | IP66 |
| Brand: | Hammond Manufacturing |
| Manufacturer: | Hammond |
| Subcategory: | Enclosures, Racks and Boxes |
| Product: | Enclosures |
| Product Category: | Electrical Enclosures |
| Product Type: | Electrical Enclosures |
| Features: | Designed To Meet IP65 |
| Color: | Black |
| Material: | Aluminum |
| Dimensions: | 80.01 mm L x 3.15 in W x 4.92 in H |
| Height: | 4.92 in |
| NEMA Rating: | 4, 4X, 6, 6P, 12, 13 |
| Width: | 3.15 in |
| Series: | 1590Z |
| Depth: | 1.72 in |
| Unit Weight: | 1.080 lbs |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 1590Z120BK at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
1590Z120BK Price & Stock
Hammond 1590Z120BK pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | HM3815-ND | 22 | 221.30 | 195.25 | 175.73 | 173.12 | 173.12 | 2020-05-05T13:07:05Z |
| Onlinecomponents.com | 1590Z120BK | 5 | 236.63 | 200.22 | 171.26 | 166.86 | 166.86 | 2020-05-05T11:10:44Z |
| Mouser | 546-1590Z120BK | 6 | 213.85 | 190.28 | 175.81 | 175.81 | 175.81 | 2020-05-04T16:29:54Z |
| Powell Electronics | 1590Z120BK | 172 | 185.95 | 173.53 | 162.75 | 162.75 | 162.75 | 2020-05-06T01:44:20Z |
| Verical | 1590Z120BK | 4 | - | 244.38 | 244.38 | 244.38 | 244.38 | 2020-05-05T18:05:06Z |
| Area51-Authorized | 1590Z120BK | 261 | - | - | - | - | - | 2020-05-01T04:19:53Z |
| Chip One Stop Global | C1S313600003116 | 10 | 214.70 | 203.40 | 203.40 | 203.40 | 203.40 | 2020-05-05T18:49:07Z |
| Master Electronics | 1590Z120BK | 5 | 236.63 | 200.22 | 171.26 | 166.86 | 166.86 | 2020-05-05T09:07:51Z |
| element14 APAC | 7626258 | - | 316.63 | 285.07 | 221.69 | 221.69 | 221.69 | 2020-05-05T13:53:35Z |
| RS Components | 2508793693 | - | - | - | - | - | - | 2020-05-05T15:18:20Z |
| Farnell | 7626258 | 9 | 170.76 | 165.75 | 147.02 | 147.02 | 147.02 | 2020-05-06T01:45:36Z |
| Hawk Electronics | 1590Z120BK | 225 | 168.92 | 161.82 | 156.85 | 156.85 | 156.85 | 2020-05-02T15:16:42Z |
| TME | HM-1590Z120BK | - | 206.32 | 185.67 | 165.02 | 165.02 | 165.02 | 2020-05-05T09:58:18Z |
| Newark | 92B8240 | - | 230.17 | 230.17 | 230.17 | 230.17 | 230.17 | 2020-05-05T11:21:11Z |
| Allied Electronics & Automation | 70167149 | - | 225.63 | 225.63 | 225.63 | 225.63 | 225.63 | 2020-05-05T10:30:45Z |
| Gerber | 1590Z120BK | 261 | 188.97 | 188.97 | 188.97 | 188.97 | 188.97 | 2020-05-05T11:06:05Z |
| Distrelec | 30094064 | 10 | 169.97 | 154.63 | 139.51 | 139.51 | 139.51 | 2020-05-06T10:26:09Z |
| North Star Micro | 1590Z120BK | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 1590Z120BK | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Hammond has several brands around the world that may have alternate names for 1590Z120BK due to regional differences or acquisition. 1590Z120BK may also be known as the following names:
- Hammond Manufacturing
- HAMMOND MFG
- HAMMOND MANUFACTURE
- HAMMOND MANUFACTURIN
- HAMMOND ELECTRONICS
- HAMMOND POWER SOLUTIONS
- HAMMND
- Hammond Manufacturing Co
- HAMMOND MANUFAC
- HAMMOND CMC
- Hammond Mfg Co
- HAMMOND MANUFACTURING CO LTD
- HAMMOND ELECT
- HAMMOND MANUF
- Hammond Mfg Co Inc
- HAMMOND ELECTRONICS INC
- Hammond Power Sol In
- HAMMOND MFG COMPANY
- Hammond Manufacturing - Transformers
- HMND
- Hammond Transformers
- HMM
- Hammond Manufacturing Company
- Hammond Mfrg
- HAMMOND POWER STRIPS