- Mfr. #:
- 1590Z130BK
- Description:
- Electrical Enclosures Heavy Duty Aluminum 6.91x1.7x3.2"Black
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Type: | Thick Wall, Water-tight |
| IP Rating: | IP66 |
| Brand: | Hammond Manufacturing |
| Manufacturer: | Hammond |
| Subcategory: | Enclosures, Racks and Boxes |
| Product: | Enclosures |
| Product Category: | Electrical Enclosures |
| Product Type: | Electrical Enclosures |
| Features: | Designed To Meet IP65 |
| Packaging: | Bulk |
| Color: | Black |
| Material: | Aluminum |
| Dimensions: | 80.01 mm L x 3.15 in W x 6.89 in H |
| Height: | 6.89 in |
| NEMA Rating: | 4, 4X, 6, 6P, 12, 13 |
| Width: | 3.15 in |
| Series: | 1590Z |
| Depth: | 1.61 in |
| Unit Weight: | 1.250 lbs |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
More Information
parts# 1590Z130BK is available at OMO Electronic, see description of 1590Z130BK as below .
use the request quote form to request 1590Z130BK price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 1590Z130BK depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
1590Z130BK Price & Stock
Hammond 1590Z130BK pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | HM1971-ND | 12 | 283.28 | 249.97 | 224.98 | 221.64 | 221.64 | 2019-12-15T13:49:08Z |
| Mouser | 546-1590Z130BK | 2 | 273.85 | 243.55 | 225.00 | 225.00 | 225.00 | 2019-12-13T20:59:41Z |
| Powell Electronics | 1590Z130BK | 77 | 238.09 | 222.20 | 208.33 | 208.33 | 208.33 | 2019-12-16T03:58:10Z |
| Arrow Electronics | 1590Z130BK | 11 | 267.23 | 239.57 | 219.39 | 215.73 | 215.73 | 2019-12-15T16:01:15Z |
| Area51-Authorized | 1590Z130BK | 118 | - | - | - | - | - | 2019-12-15T05:32:17Z |
| Verical | 1590Z130BK | 11 | 267.23 | 239.57 | 219.39 | 215.73 | 215.73 | 2019-12-15T17:43:44Z |
| RS Components | 2508793700 | - | 462.98 | 416.64 | 324.10 | 324.10 | 324.10 | 2019-12-15T11:56:45Z |
| Newark | 50H6335 | 118 | 286.24 | 286.24 | 286.24 | 286.24 | 286.24 | 2019-12-14T03:45:28Z |
| Distrelec | 11027627 | 7 | 222.94 | 189.36 | 189.36 | 189.36 | 189.36 | 2019-12-16T00:31:31Z |
| Hawk Electronics | 1590Z130BK | 100 | 216.59 | 203.35 | 198.67 | 198.67 | 198.67 | 2019-12-14T16:15:41Z |
| TME | HM-1590Z130BK | - | 281.87 | 253.66 | 225.46 | 225.46 | 225.46 | 2019-12-15T11:24:03Z |
| Farnell | 2763993 | - | 255.99 | 255.99 | 255.99 | 255.99 | 255.99 | 2019-12-14T02:46:16Z |
| Allied Electronics & Automation | 70167150 | - | 284.37 | 284.37 | 284.37 | 284.37 | 284.37 | 2019-12-15T11:55:57Z |
| Gerber | 1590Z130BK | 118 | 242.01 | 242.01 | 242.01 | 242.01 | 242.01 | 2019-12-13T11:47:36Z |
| North Star Micro | 1590Z130BK | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 1590Z130BK | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Hammond has several brands around the world that may have alternate names for 1590Z130BK due to regional differences or acquisition. 1590Z130BK may also be known as the following names:
- Hammond Manufacturing
- HAMMOND MFG
- HAMMOND MANUFACTURE
- HAMMOND MANUFACTURIN
- HAMMOND ELECTRONICS
- HAMMOND POWER SOLUTIONS
- HAMMND
- Hammond Manufacturing Co
- HAMMOND MANUFAC
- HAMMOND CMC
- Hammond Mfg Co
- HAMMOND MANUFACTURING CO LTD
- HAMMOND ELECT
- HAMMOND MANUF
- Hammond Mfg Co Inc
- HAMMOND ELECTRONICS INC
- Hammond Power Sol In
- HAMMOND MFG COMPANY
- Hammond Manufacturing - Transformers
- HMND
- Hammond Transformers
- HMM
- Hammond Manufacturing Company
- Hammond Mfrg
- HAMMOND POWER STRIPS