- Mfr. #:
- 1590Z150BK
- Description:
- Electrical Enclosures HeavyDutyAlum/wMount 8.7x2.39x4.8"Black
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Type: | Thick Wall, Water-tight |
| IP Rating: | IP66 |
| Brand: | Hammond Manufacturing |
| Manufacturer: | Hammond |
| Subcategory: | Enclosures, Racks and Boxes |
| Product: | Enclosures |
| Product Category: | Electrical Enclosures |
| Product Type: | Electrical Enclosures |
| Features: | Designed To Meet IP65 |
| Packaging: | Bulk |
| Color: | Black |
| Material: | Aluminum |
| Height: | 8.7 in |
| Width: | 4.76 in |
| NEMA Rating: | 4, 4X, 6, 6P, 12, 13 |
| Unit Weight: | 3.200 lbs |
| Depth: | 2.39 in |
| Series: | 1590Z |
| Dimensions: | 120.91 mm L x 4.76 in W x 8.7 in H |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
More Information
Part No. 1590Z150BK is now available at OMO. Request a quote of 1590Z150BK please use the request quote or email us a RFQ.
1590Z150BK Price & Stock
Hammond 1590Z150BK pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | HM1972-ND | 14 | 421.73 | 369.03 | 350.58 | 350.58 | 350.58 | 2020-03-16T13:02:28Z |
| Mouser | 546-1590Z150BK | 15 | 420.61 | 369.06 | 350.60 | 350.60 | 350.60 | 2020-03-13T22:00:12Z |
| Powell Electronics | 1590Z150BK | 135 | 376.55 | 351.44 | 329.48 | 329.48 | 329.48 | 2020-03-16T01:52:30Z |
| element14 APAC | 7626282 | 8 | 361.08 | 329.16 | 316.52 | 316.52 | 316.52 | 2020-03-14T02:32:31Z |
| Verical | 1590Z150BK | 1 | 387.54 | 352.01 | 352.01 | 352.01 | 352.01 | 2020-03-15T17:53:52Z |
| Arrow Electronics | 1590Z150BK | 1 | 387.54 | 352.01 | 352.01 | 352.01 | 352.01 | 2020-03-15T15:31:56Z |
| Area51-Authorized | 1590Z150BK | 206 | - | - | - | - | - | 2020-03-15T04:28:24Z |
| Electro Sonic | 1590Z150BK | 11 | 436.84 | 394.27 | 338.04 | 338.04 | 338.04 | 2020-03-16T08:49:39Z |
| Chip One Stop Global | C1S313600003055 | 8 | 430.53 | 418.10 | 418.10 | 418.10 | 418.10 | 2020-03-16T14:38:50Z |
| RS Components | 2508793722 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-15T00:34:53Z |
| Farnell | 7626282 | 8 | 447.32 | 392.42 | 372.84 | 372.84 | 372.84 | 2020-03-14T01:50:32Z |
| Newark | 94B7490 | 206 | 438.37 | 438.37 | 438.37 | 438.37 | 438.37 | 2020-03-16T02:43:27Z |
| Newark | 15J3654 | 8 | 438.37 | 438.37 | 438.37 | 438.37 | 438.37 | 2020-03-16T02:43:27Z |
| Hawk Electronics | 1590Z150BK | 175 | 337.10 | 322.41 | 314.02 | 314.02 | 314.02 | 2020-03-14T15:24:01Z |
| TME | HM-1590Z150BK | - | 419.84 | 377.87 | 335.90 | 335.90 | 335.90 | 2020-03-16T10:44:45Z |
| Allied Electronics & Automation | 70167152 | - | 429.77 | 429.77 | 429.77 | 429.77 | 429.77 | 2020-03-16T10:42:29Z |
| Gerber | 1590Z150BK | 206 | 382.76 | 382.76 | 382.76 | 382.76 | 382.76 | 2020-03-16T11:00:04Z |
| Distrelec | 30094066 | 8 | 380.30 | 380.30 | 380.30 | 380.30 | 380.30 | 2020-03-16T14:39:05Z |
| Nexxon | 1590Z150BK | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | 1590Z150BK | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | 1590Z150BK | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | 1590Z150BK | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Hammond has several brands around the world that may have alternate names for 1590Z150BK due to regional differences or acquisition. 1590Z150BK may also be known as the following names:
- Hammond Manufacturing
- HAMMOND MFG
- HAMMOND MANUFACTURE
- HAMMOND MANUFACTURIN
- HAMMOND ELECTRONICS
- HAMMOND POWER SOLUTIONS
- HAMMND
- Hammond Manufacturing Co
- HAMMOND MANUFAC
- HAMMOND CMC
- Hammond Mfg Co
- HAMMOND MANUFACTURING CO LTD
- HAMMOND ELECT
- HAMMOND MANUF
- Hammond Mfg Co Inc
- HAMMOND ELECTRONICS INC
- Hammond Power Sol In
- HAMMOND MFG COMPANY
- Hammond Manufacturing - Transformers
- HMND
- Hammond Transformers
- HMM
- Hammond Manufacturing Company
- Hammond Mfrg
- HAMMOND POWER STRIPS