- Mfr. #:
- B59215P1120A062
- Description:
- Thermistors - PTC 80Vdc 210mA 25ohms PTC Overcurrent
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Thermistors - PTC |
|---|---|
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Packaging | Reel |
| Type | PTC |
| Manufacturer | EPCOS |
| Voltage | 80 V |
| Length | 8 mm |
| Package-Case | 3225 |
| Resistance | 25 Ohms |
| Tolerance | 25 % |
| Current-Rating | 100 mA |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
More Information
Part No. B59215P1120A062 is now available at OMO. Request a quote of B59215P1120A062 please use the request quote or email us a RFQ.
B59215P1120A062 Price & Stock
EPCOS B59215P1120A062 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-76350-1-ND | 395 | 12.68 | 11.47 | 7.85 | 6.44 | 6.44 | 2020-01-04T13:51:23Z |
| Digi-Key | 495-76350-2-ND | - | - | - | - | 5.22 | 4.58 | 2020-01-04T13:51:23Z |
| RS Components | 4962772 | 1,190 | - | 11.65 | 10.49 | 7.69 | 7.69 | 2020-01-04T17:27:40Z |
| RS Components | 4962772P | 1,045 | - | - | 10.49 | 7.69 | 7.69 | 2020-01-04T17:27:40Z |
| RS Components | 1678556 | - | 7.82 | 7.82 | 7.82 | 7.82 | 7.82 | 2020-01-04T17:27:40Z |
| Mouser | 871-B59215P1120A062 | 3,873 | 12.05 | 9.19 | 6.69 | 5.13 | 4.57 | 2019-12-18T13:56:47Z |
| element14 APAC | 3013661 | 225 | 12.66 | 9.66 | 7.03 | 5.39 | 5.39 | 2020-01-04T02:17:16Z |
| TTI | B59215P1120A062 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-04T09:27:32Z |
| Farnell | 3013661 | 225 | 10.30 | 10.30 | 5.23 | 5.09 | 5.05 | 2020-01-04T02:50:29Z |
| Newark | 99AC8948 | 225 | 18.11 | 13.79 | 10.03 | 8.78 | 8.78 | 2020-01-04T03:52:14Z |
| Sourceability | B59215P1120A062 | 50,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-31T21:37:05Z |
| Abacus Technologies | B59215P1120A062 | 1,016 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | B59215P1120A062 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B59215P1120A062 due to regional differences or acquisition. B59215P1120A062 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD