- Mfr. #:
- B59404B0060A040
- Description:
- Thermistors - PTC 404A 60A 40 3X16 PTC Thermisto
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Thermistors - PTC |
|---|---|
| Termination-Style | Radial |
| Type | PTC |
| Manufacturer | EPCOS |
| Packaging | Bulk |
| Part-Aliases | B59404B60A40 |
| Height | 5.5 mm |
| Width | 5.5 mm |
| Lead-Spacing | 5 mm |
| Current-Rating | 4 mA |
| Resistance | 3500 Ohms |
| Length | 17 mm |
| Lead-Diameter | 0.5 mm |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
B59404B0060A040 Price & Stock
EPCOS B59404B0060A040 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-76361-ND | 1,971 | 21.20 | 19.20 | 13.13 | 9.60 | 8.42 | 2019-12-14T13:54:59Z |
| Mouser | 871-B59404B0060A040 | 1,397 | 22.94 | 18.55 | 14.15 | 10.81 | 10.81 | 2019-12-13T20:59:41Z |
| Dana Microsystems | B59404B0060A040 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-14T20:42:37Z |
| Sierra IC | B59404B0060A040 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B59404B0060A040 due to regional differences or acquisition. B59404B0060A040 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD