- Mfr. #:
- B72205S0131K101
- Description:
- Varistors 130volts 400A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
|---|---|
| Mounting | Radial |
| Product | MOV |
| Manufacturer | EPCOS |
| Packaging | Bulk |
| Length | 8.5 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Peak-Surge-Current | 400 A |
| Surge-Energy-Rating | 4.2 J |
| Clamping-Voltage | 340 V |
| Voltage-Rating-DC | 170 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 130 VAC |
| Capacitance | 100 pF |
| Tolerance | 10 % |
| Unit-Weight | 0.017637 oz |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
The price and lead time for B72205S0131K101 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
B72205S0131K101 Price & Stock
EPCOS B72205S0131K101 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-3777-ND | 11,436 | 2.79 | 2.20 | 1.51 | 0.776 | 0.668 | 2020-01-02T13:46:23Z |
| Mouser | 871-B72205S131K101 | 31,572 | 2.86 | 2.20 | 1.51 | 0.774 | 0.628 | 2019-12-31T17:50:39Z |
| element14 APAC | 1004315 | 4,522 | 3.01 | 2.31 | 1.59 | 1.09 | 1.09 | 2020-01-03T02:46:12Z |
| Arrow Electronics | B72205S0131K101 | 3,000 | - | - | - | - | 0.657 | 2020-01-02T16:06:01Z |
| Dachs | B72205S0131K101 | 10,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T16:31:01Z |
| Farnell | 1004315 | 4,679 | 2.43 | 2.43 | 1.64 | 0.835 | 0.809 | 2020-01-03T02:51:25Z |
| Newark | 96K7596 | 4,522 | 4.40 | 3.42 | 2.39 | 1.30 | 1.21 | 2020-01-02T03:41:36Z |
| Hermes Engineering | B72205S0131K101 | 10,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T05:33:54Z |
| Sourceability | B72205S0131K101 | 25,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-31T21:37:05Z |
| J2 Sourcing | B72205S0131K101 | 10,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-13T09:52:53Z |
| Classic Components | B72205S0131K101 | 3,850 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
| Abacus Technologies | B72205S0131K101 | 20,328 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | B72205S0131K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72205S0131K101 due to regional differences or acquisition. B72205S0131K101 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD